Hediye

Doğum Günü Ve Anneler/Babalar Gününde Hediye Almalı mı? Vermeli mi ?

Anneler ve babalar gününü ne amaçla kutluyoruz hiç düşündünüz mü? Anneler/babalar günü, anneleri ve babaları anmak, onları onurlandırmak, teşekkür etmek için kutlanılan günlerdir. Bu günlerde ailelere hediyeler alınır. Kendimizi bildiğimiz günden beri bunu bu şekilde gördük fakat ya biraz daha farklı bir bakış açısından bakarsak? Anneler/babalar gününü ve doğum günlerini yine kutlasak ama günlerin yerlerini değiştirsek?

Bir kişiyi anne/baba yapan çocuktur. Anne/baba çocuk yapma kararını çocuğa iyilik olsun diye değil kendi yaşamak istedikleri duyguları yaşamak için verirler. Tamamlanma duygusu, annelik/babalık sevgi hissi gibi birçok tahminde bulunabiliriz. Ama sonuç olarak bu doğan çocuk için değil kendileri için yapılan bir eylemdir. Çocuk ile birlikte yaşanmak istenen bir duygu ve o duyguyu yaşamalarını sağlayan bir çocuk var. O zaman bu durumda çocuk doğar ve yaşamak istedikleri o güzel duygularını onlara yaşatır ise anneler/babalar gününde ebeveynlerin, bu güzel annelik/babalık duygularını onlara yaşattıkları için çocuklarına teşekkür etmesi, isterlerse bu özel günlerde ebeveynlerin çocuklarına hediye almaları gerekir.

Aynı durum doğum günleri için de geçerlidir. Doğma kararını veren kişi çocuk değildir. O çocuğun dünyada var olma nedeni annesi ve babasıdır. Bu durumda doğum gününde çocuğun ve çocuğun sevenlerinin onu doğuran ve büyüten, bu günlere gelmesi için bin bir fedakarlık yapan ailesine teşekkür edip, hediye alması gerekir.

Evet yazdıklarımızın genel geçer kurallara biraz ters olduğunun farkındayız. Zaten genel olarak bahsettiklerimiz ebeveynleri ile ilişkilerinin temeli güzel duygulara dayananlar için geçerli. Yoksa Stephen King’in Margaret White’ı gibi anneniz ya da Dostoyevski’nin Pavloviç’i gibi bir babanız varsa hediye almadığınız için kimsenin size kızacağınız sanmıyoruz. 🙂

Başa dön tuşu